Kõige rohkem on valimispäevast alates toetust kaotanud Reformierakond

Rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud ja aprillis läbi viidud Turu-uuringute AS küsitlus näitas, et võrreldes valimistulemusega on kõige rohkem toetust kaotanud Reformierakond ning enim on kasvanud toetus Vabaerakonnale.[:]

Vabaerakond edastab küsitluse andmeil ka valitsusliitu kuuluvat Isamaa ja Res Publica Liitu, ütles uuringu juht Juhan Kivirähk ERR-i raadiouudiste vahendusel.

“Parteide toetusnumbrites on näha, et praegune valitsuskoalitsioon on langenud sellise kriitika alla, mida mina 25-aastasest ajaloost ei mäletagi, et pärast valimisi oleks olnud. Ja tõepoolest need erakonnad, kes on koalitsioonis – Reformierakond ja IRL – on kaotanud võrreldes valimispäevaga oma toetust. Sotsiaaldemokraadid on suutnud oma toetust säilitada,” ütles Kivirähk.

Ta märkis, et praegu on Reformierakonna toetajaid 22 , IRL-il 10 ja sotsiaaldemokraatidel 17 protsenti. Valimistulemuste järgi sai Reformierakond häältest 27,7, IRL 13,7 ja sotsid 15,2 protsenti.

Valimiste-aegse toetuse on säilitanud ka Keskerakond, nende toetus on 26 protsenti. Valimistel sai Keskerakond 24,8 protsenti häältest. Vabaerakonna toetus on 12 protsenti, edastades nii Isamaa ja Res Publica Liitu. Valimistel sai Vabaerakond 8,7 protsenti häältest.

Ka EKRE on vaatamata erakonda tabanud massiivsele kriitikale säilitanud valimiste-aegse toetuse, mis on 7 protsenti. Valimistel sai EKRE 8,1 protsenti häältest.

Valimistulemusega võrreldes on rohkem toetust kogunud Rohelised toetusega 2 protsenti.

Inimesi, kes oma eelistust öelda ei osanud oli 25 protsenti ja nende osakaal ei ole toetusprotsentides arvestatud.

Valitsuskoalitsiooni toetus

Valimisealiste kodanike seas oli aprillis võrdselt 35 protsenti neid, kes valitsuskoalitsiooni toetasid ja neid, kes seda ei toetanud.

30 protsenti küsitletutest ei osanud oma hinnangut anda, ütles uuringujuht Juhan Kivirähk.

Kivirähki sõnul oli eelmisel kuul valimistulemustega rahul üle 70 prontsendi valijatest, valitsuskoalitsiooni aga nii positiivselt vastu ei võeta.

“Reformierakonna ja IRL-i toetajad on selgelt valitsuskoalitsiooni taga, aga sotsiaaldemokraatide valijad on pigem kõhklevad, nendest toetavad valtsuskoalitsiooni vaid pooled. Neljandik ei toeta ja neljandik ei oska öelda.”

“Opositsioonierakondade toetajad valdavalt võimul olevat koalitsiooni ka ei toeta,” lisas Kivirähk.

Allikas: ERR