Sotsiaaldemokraatide toetus langes 10 protsendile

Kui Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) varem valimiskünnise alla kukkunud toetus pöördus juunis tõusule, siis sotsiaaldemokraatide toetus langes viimaste aastate madalaimale tasemele 10 protsendi peale, selgub Turu-uuringute AS-i küsitlusest.

Aasta tagasi juunis läbi viidud uuringus olid sotsiaaldemokraadid (SDE) 18-protsendise toetusega populaarsuselt teine partei Eestis – jäädes alla vaid Keskerakonnale. Tänavu aprillis toetas sotse 13 ja mais 12 protsenti vastanutest, millega heideldi EKRE ja Vabaerakonnaga.

Värskes juuni uuringus on sotsiaaldemokraatide toetus langenud veel ning nüüd on see 10 protsenti. Parlamendiparteidest on sotsiaaldemokraadid langenud viiendaks ja edestavad nii vaid IRL-i.

Eelmisel kuul alla valimiskünnise langenud IRL suutis toetuse taas tõusule pöörata. Kui mais oli IRL-il toetajaid vaid neli protsenti, siis juunis kerkis toetus seitsmele protsendile. Siiski annab see endiselt parlamendiparteidest viimase koha.

Erakondade populaarsuse edetabeli pingerida juhib jätkuvalt Keskerakond, kelle toetus kasvas võrreldes maiga viie protsendipunkti võrra (23 protsendilt 28 protsendile).

Teisel positsioonil on toetuse sisuliselt säilitanud Reformierakond (juunis toetus 20 ja mais 21 protsenti).

Sisuliselt pole kuu varasemaga võrreldes muutunud ka EKRE ja Vabaerakonna toetus, mis on vastavalt 13 ja 12 protsenti (mais 14 ja 11 protsenti).

Parlamenti mittekuuluvatest erakondadest on suurim toetus erakonnal Eestimaa Rohelised, mida toetab kaks protsenti valijaist.

Suur erinevus valitsusliidu erakondade ja opositsioonierakondade kogutoetuste vahel on säilinud: valitsusliidu erakondi toetab 37, opositsioonierakondi 53 protsenti valijaist.

Uuringu tulemustes on esitatud vaid nende vastajate arvamused, kes omasid erakondlikku eelistust. See muudab tulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. “Ei oska öelda” vastuste osakaal oli juunis 30 protsenti.

Turu-uuringute AS-i analüütiku Juhan Kivirähki hinnangul pole sotside vastandumine EKRE-ga erakonnale kasu toonud. “Samuti ei saa protsentide põhjal öelda, et esimehe vahetus oleks sotsidele kasuks tulnud, kuna nende reiting pole eelmisest suve algusest eriti paranenud,” nentis Kivirähk.

Samuti leidis analüütik, et EKRE-le vastandumine on veel väga värske sündmus, mistõttu selle mõju täna avaldatud reitingutes veel oluliselt ei kajastu. “Võib-olla tõesti suudetakse selle vastandumisega konsolideerida neid inimesi, kes on suletuse ja ksenofoobia vastu, kuid kindlasti võtab see aega ja kahjuks pole need inimesed Eesti ühiskonnas enamuses,” möönis Kivirähk.
“Sotsidel on väga raske enda põhivastaseks Reformierakonda valida, kuna ollakse ühes koalitsioonis. Kuigi koalitsioonis käib nähtav kemplus kõigi kolme liikme vahel, tuleb seni kuni soovitakse koos valitseda, leida vastaseid väljast poolt,” lisas Kivirähk, kes leiab, et praegu on sotsidele kõige rohkem vastanduv jõud EKRE.

Keskerakonna kasvanud populaarsust seostab politoloog Tõnis Saarts valitsusparteide madala toetusega.

“Keskerakond on ju alati olnud populaarsustabelite tipus siis, kui koalitsioonierakonnad hakkama ei saa või tõepoolest on näha, et rahva usaldus nende vastu ei ole just kõige kõrgemal tasemel,” ütles ta “Aktuaalsele kaamerale”.

Saarts soovitab jälgida, kuidas mõjutab sotsiaaldemokraatide populaarsust nende uus positsioon, kus nad rõhutavad tugevalt vasakliberaalseid väärtusi ning vastandavad end jõuliselt EKREle.

Turu-uuringute AS küsitles 24. maist 7. juunini 1002 inimest nende kodudes.

Allikas: ERR