72 % eestimaalastest tarbib pudelivett, eelistatuim veebränd on Aura

Mais Turu-Uuringute AS läbiviidud üle-eestilise elanikkonna uuringu andmetel tarbib 72% ehk üle 750 tuhande Eesti elaniku vanuses 15-74 pudelivett. Pudelivee eelistuste pingerida juhib ülekaalukalt mullidega vesi (59% tarbijate eelistus), 18% pudelivee joojatest valib gaasita vee ning uue tarbijarühmana joonistuvad välja lisaväärtusega vee (magustatud vesi, kuhu on lisatud vitamiine, mineraale jm) tarbijad, keda on kuni 75000.

[:]

Eestimaalaste eelistatuimad veebrändid on Aura (23%), BonAqua (18%) ja Värska (18%).
Uuringust selgub, et tarbijatele on pudelivee ostmisel peamisteks motiivideks janu kustutamine (84%), värskendamine ja jahutamine (50%), tarbimine pärast liikumist ja sporti (30%). 19%, peamiselt naised ja vanemad inimesed, joovad pudelivett tervenemise ja seedimise reguleerimise motiividel.

Uuringu tellis Eesti joogituru liider A. Le Coq sooviga teada saada, mis suunas on aastaga eestimaalaste veetarbimise eelistused ja harjumused liikunud. A. Le Coq’i juht Tarmo Noop ütles, et aasta tagasi tehtud uuringuga võrreldes on pudelivee joojate hulk Eestis kasvanud 58 protsendilt 72%ni, mis kinnitab veenvalt pudelivee-kultuuri võitu Eestis kraanivee tarbimise asemel.
Tänu kaubanduskettide mitmekesisele pudelivee valikule joonistuvad Noobi hinnangul välja selged tarbijaterühmad ning eelistused. „Näiteks on viimase aastaga tekkinud lisaväärtusega ehk magustatud vee tarbijate rühm, keda on ligi 10% pudelivee joojatest ning kuhu kuuluvad valdavalt kooli- ja üliõpilased ning noored, kes elavad linnades ning kelle hulgas on võrdselt nii mehi kui naisi,“ ütles Noop. Samas lisas Noop, et valdav enamus pudelivee joojatest – 59%, on kindlaks jäänud eestimaalaste „lemmikveele“ – mullidega veele, mille eelistajate hulk ning ka müüginumbrid on aastaid olnud kõrgeimad. „Samas on huvitav märkida, et teatud tarbijad jäävad tehtud valiku juurde kindlaks, näiteks eristub selgelt gaasita vee eelistajate grupp, keda on 18% pudelivee tarbijatest ning kelle hulgas domineerivad kõrgharidusega, kõrgema sissetulekuga juhtival positsioonil olevad inimesed,“ märkis Noop.

Uuringust selgub, et naistele ja vanematele inimestele on tervislikkuse aspekt vee joomisel märksa olulisem kui meestele, kes eelistavad pudelivett väga praktilisel põhjusel – janu kustutamiseks. Võrreldes naistega eelistavad mehed enam maitsestatud vett.
A. Le Coq’i hinnangul on huvipakkuv fakt, et ligi 90 000 pere igapäevaste toiduostude tegijatest ostab vett tervenemise ja tervislikkuse aspekti silmas pidades. Peredes, kus on alaealised lapsed, tarbitakse pudelivett igapäevaselt samuti statistiliselt oluliselt rohkem (38%).
Turu-uuringute andmetel on ettevõtjate ja juhtide hulgas igapäevane pudelivee tarbimine samuti statistiliselt oluliselt kõrgem (39%). Eestlaste ja mitte-eestlase hulgas ei erine veetarbimise sageduse muster, kui välja jätta tõik, et mitte-eestlaste hulgas on oluliselt vähem neid, kes ei joo pudelivett mitte kunagi.

Käesoleva aasta viie kuuga müüdi Eestis ligi 22 miljonit liitrit pakendatud vett. A. Le Coq on Aura veesarjaga Eesti veeturu liider, ettevõttel on esimese viie kuuga veesegmendis 25-protsendine turuosa.

Eestimaalaste vee tarbimisharjumusi käsitleva uuringu viis aprillis läbi erapooletu uuringufirma Turu-uuringute AS. Uuringu käigus küsitleti üle-Eesti 1000 inimest vanuses 15-74. Uuringu tellis teist aastat järjest A. Le Coq.

Lisainformatsioon:

Tarmo Noop
AS A. Le Coq Tartu Õlletehas juhataja
Tel: 7 449 711
E-mail: info@alecoq.ee

Iivi Riivits-Arkonsuo
Turu-Uuringute AS
Tel. 668 48 58
E-mail: iivi@turu-uuringute.ee