Juhan Kivirähk: kuu aega enne valimisi on taas esil igivana konflikt

Turu-uuringute AS viis 13. jaanaurist kuni 4. veebruarini Eesti Rahvusringhäälingu tellimusel läbi avaliku arvamuse küsitluse erakondade toetuse kohta enne Riigikogu valimisi. Küsitleti 883 valimisealist kodanikku.[:]

Praegu, kui Riigikogu valimisteni jääb vähem kui kuu aega, näitavad küsitlustulemused kõige suuremat toetust Keskerakonnale (26%). Reformierakonna toetus on langenud 22 protsendi tasemele. Veel kevadel erakondade toetuse pingerida juhtinud Sotsiaaldemokraatlik Erakond kipub heitlusest valimisvõidu nimel kõrvale jääma – nende toetus jaanuaris oli kahanenud võrdsele tasemele Isamaa ja Res Publica Liiduga (vastavalt 16% ja 15%).

Tõenäoliselt on just IRL ja SDE pidanud kõige enam loovutama oma toetajaid kahele parlamendivälisele erakonnale – Vabaerakonnale ja Konservatiivsele Rahvaerakonnale – kelle toetus on jaanuaris tõusnud üle valimiskünnise (mõlemal 6 protsenti).

Üksikkandidaadi poolt lubab valimistel hääletada neli protsenti küsitletutest. Iseseisvuspartei, Kristlikud Demokraadid, Eestimaa Rohelised ja Rahva Ühtsuse Erakond saavad toetuse ühelt protsendilt küsitletutest, Ühendatud Vasakpartei peab rahulduma nullilähedase toetusega.

Erakondade toetus on arvestatud nende vastajate seast, kellel on olemas valimiseelistus, st. kes hääletaksid valimistel mõne erakonna või üksikkandidaadi poolt. Ei oska öelda vastanud, need, kes ei hääletaks kellelgi poolt ja need, kes ei soovi oma eelistust öelda, on arvutustest välja arvatud (selliseid vastajaid oli valimisealiste kodanike seas 37%).

Loe Juhan Kivirähki kommentaari ERR-ile >>>

Juhan Kivirähk
uuringujuht