Keskerakond kaotas oluliselt toetajaid

Ehkki Keskerakond on jätkuvalt kõige populaarsem erakond, langes nende toetus detsembris riigikogu valimiste järgselt kõige madalamale tasemele.

ERR-i uudistetoimetuse tellitud 1001 vastajaga küsitlusest selgus, et kui novembris toetas Keskerakonda 33 protsenti vastanutest, siis detsembris langes toetus 25 protsendile. Kahe küsitluse vahele jäi Keskerakonna kongress.

Keskerakond kaotas märkimisväärselt toetajaid eestlastest valijate hulgas. Kui novembris pälvis Keskerakond Reformierakonnaga võrdselt 20 protsendi eestlastest valijate toetuse, siis detsembris oli see näitaja vaid 13 protsenti, mis on võrdne EKRE-ga. Traditsiooniliselt on Keskerakonna toetus ülikõrge venekeelsete valijate seas (79%), ehkki ka seal toimus kuu ajaga langus.

Reformierakonna toetus oli novembris 20 protsenti, mis on kolme protsendi võrra suurem kui novembris. Kui novembris oli Keskerakonna ja Reformierakonna toetuste vahe mäekõrgune 16 protsenti, siis detsembris kahanes vahe 5 protsendile.

Vabaerakond ja Sotsiaaldemokraadid on aprillist saadik liikunud paarisrakendina, kusjuures sotsiaaldemokraatide toetus on enamasti olnud protsendi või paari võrra Vabaerakonnast suurem. Korra on ees olnud ka Vabaerakond ja ühel korral on toetus olnud võrdne. Novembris toetas sotsiaaldemokraate 14 ja Vabaerakonda 13 protsenti.

Isamaa ja Res Publica Liit on juba päris selgelt alla jäämas Konservatiivsele Rahvaerakonnale. Kui IRL-i poolt hääletaks vaid 7 protsenti valimiseelistusega kodanikest, siis EKRE toetus on tõusnud 10 protsendile.

Turu-uuringute AS küsitles ERR-i uudistetoimetuse tellimusel 1001 vastajat nende kodudes. Esitatud tulemustes on näidatud nende vastajate osakaal, kes omasid erakondlikku eelistust. See muudab tulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga.

Allikas: ERR