Keskerakonna toetus on märtsis langenud 4 protsendipunkti võrra, kuid endiselt on Keskerakond kõige populaarsem partei Eestis, selgub ERR-i uudistetoimetuse tellitud uuringust.
Suuri muudatusi poliitilistes jõuvahekordades võrreldes eelmise kuuga toimunud ei ole, vahendasid ERR-i raadiouudised uudistetoimetuse tellitud uuringut.
Turu-uuringute aktsiaseltsi läbi viidud küsitlus näitas, et Keskerakonna toetus on küll 4 protsendipunkti võrra vähenenud, kuid ta püsib 25 protsendiga endiselt erakondade toetuspingerea tipus. Sotsioloog Juhan Kivirähk selgitas, et Keskerakonna toetuse languse taga on partei juhatuse viimase aja tegevus. Toetus on tema sõnul langenud nii eesti- kui ka venekeelsete valijate hulgas ja ka kõige vanemas vanusegrupis.
Kohe Keskerakonna kannul on aga Reformierakond, kelle toetus on püsinud veebruarikuisel tasemel – 23 protsenti.
Kolm järgmist erakonda – Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Konservatiivne Rahvaerakond ning Vabaerakond – on aasta algusest peale olnud praktiliselt võrdse toetusega. Sotside ja EKRE toetus on 13 protsenti ja Vabaerakonnal 12 protsenti.
Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) toetus on kuus protsenti. 8 protsenti valijate toetusest läheks kas üksikkandidaadi või parlamendiväliste erakondade toetuseks.
Vähenenud on nende vastajate osakaal, kes oma erakondlikku eelistust öelda ei oska või kes ei hääletaks mitte ühegi erakonna ega üksikkandidaadi poolt – kui veebruaris oli selliseid vastajaid kolmandik küsitletutest, siis seekord 28 protsenti.
Erinevus valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade ja opositsioonierakondade summaarsete toetuste vahel on jätkuvalt suur: valitsusliidu erakondi toetab 42 protsenti, opositsioonierakondi 50 protsenti valijaist.
On tähelepanuväärne, et võimuliidu erakondade toetajate seas on keskmisest oluliselt rohkem kõrgharidusega ning keskmise või keskmisest suurema sissetulekuga valijaid, samal ajal kui peamiste opositsioonijõudude – Keskerakonna ja EKRE – toetajate seas on rohkem madalama haridusega ning madalama sissetulekuga isikuid.
Vabaerakond sarnaneb oma toetajaprofiililt rohkem valitsuserakondadele kui opositsioonipartneritele.
Märtsis ei ole üle pika aja põhjust keskenduda Turu-uuringute AS ja TNS Emori küsitlustulemuste erinevuse põhjendamisele, sest need on statistilise vea piires praktiliselt identsed.
Suurim erinevus on Vabaerakonna toetuses, kuid nii ühes kui ka teises küsitluses ei saa seda lugeda ei suuremaks ega väiksemaks sotsiaaldemokraatide ja EKRE reitingust – protsendi täpsusega tehtud järjestused on sotsioloogilises mõttes ebakorrektsed.
Küsitluse tegi Turu-uuringute AS tänavu 1.–20. märtsini. Kokku küsitleti 1000 inimest, valimisealisi kodanikke oli küsitletute seas 813.
Allikas: ERR