Keskerakonna ja Vabaerakonna toetus on märgatavalt kasvanud

Valimiste järel on kasvanud märgatavalt Keskerakonna ja Vabaerakonna toetus ning langenud enim Reformierakonnal ja IRL-il, selgus ERR-i uudistetoimetuse tellitud Turu-uuringute AS-i 1000 vastajaga üle-eestilisest küsitlusest.[:]

Suurim muutus valimistega võrreldes on toimunud Reformierakonnaga. Peaministripartei toetuse hüppelist kukkumist näitas juba Turu-uuringute aprillikuine küsitlus, mil see oli langenud valimiste 27,7 protsendilt 22-le. Värske, maikuu küsitluse järgi on Reformierakonna toetus langenud veelgi ja seda 18 protsendile ehk võrreldes valimistega 9,7 protsendipunkti.

Kõige populaarsem partei on sarnaselt aprilliga Keskerakond, kuid neil õnnestus kuu ajaga oma toetust veelgi tõsta. Kui valimispäeval toetas Keskerakonda 24,8 protsenti, siis aprillis 26 ning mais juba 31 protsenti vastanutest.

Suure tõusu on teinud valimistega võrreldes ka Vabaerakond, keda valimispäeval toetas 8,7 protsenti, aprillis 12 protsenti ning mais juba 14 protsenti vastanutest.

Neljandale kohale langes valimiste ja aprillikuu kolmas partei Sotsiaaldemokraatlik Erakond, keda valimistel toetas 15,2 protsenti, aprillis 17 ning mais 13 protsenti vastanutest.

Viiendal kohal oli IRL, kes on valimistega võrreldes samuti märkimisväärselt toetust kaotanud. Kui valimistel oli IRL-i toetus 13,7 protsenti, siis aprillis 10 ja mais 9 protsenti.

EKRE toetus on püsinud valimistega võrreldes kõige stabiilsemalt – valimistel toetas neid 8,1 protsenti ning aprillis ja mais 7 protsenti vastanutest.

Koalitsiooni kuuluvate erakondade koondreiting on kahanenud võrreldes riigikogu valimiste tulemustega (56,6 protsenti) 17 protsendipunkti võrra. Opositsiooniparteide kogutoetus kasvas võrreldes valimispäevaga (41,6 protsenti) üle 10 protsendipunkti.

Võrreldes Turu-uuringute AS-i küsitluse tulemusi eile avalikustatud Emori küsitlusega, on üldtendentsid sarnased. Turu-uuringute küsitluse järgi on Keskerakonna edu veelgi suurem. Teine erinevus ilmneb sotsiaaldemokraatide toetuses, mis Emori andmetel on valimistega võrreldes isegi veidi kasvanud, kuid Turu-uuringute küsitluse järgi kukkunud.

Allikas: ERR