Keskerakonna toetus suurim, Reform pööras languse tõusuks, Vabaerakond tõusu languseks

Kui Reformierakond on suutnud valimisvõidu järel langusesse läinud toetuse tagasi tõusuks pöörata, siis Vabaerakonna reitinguga on toimunud vastupidine – valimiste järel hoogsalt kasvanud toetus on hakanud sama selgelt vähenema.[:]

Rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud ja Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud ligi 1000 vastajaga küsitlusest selgus, et augustis oli jätkuvalt kõige suurem Keskerakonna toetus. Neid toetas 29 protsenti. Alates maikuust ei ole Keskerakonna toetus märkimisväärselt muutunud.

Reformierakonnal oli augustis toetajaid 21 protsenti, mis tähendab, et kevadise valimisvõidu järel langema hakanud ja juunis 16 protsendile kukkunud peaministripartei toetus on hakanud taastuma.

Uuringu läbiviimist juhtinud sotsioloog Juhan Kivirähki hinnangul on Reformierakond näidanud, et suudab ka ebakindlas koalitsioonis oma tahet maksma panna.

„Kindlasti tuli nende reitingule kasuks asjatundliku välisministri Marina Kaljuranna tulek valitsusse kaheldava kompetentsiga ning Autorollo afääris osalemise kahtlustega Pentus-Rosimannuse asemele,“ nentis Kivirähk.

Sotsiaaldemokraatide toetus 14 protsenti on küll ligikaudu sama suur, kui kevadistel valimistel, kuid võrreldes juunikuu 18 protsendiga selgelt vähenenud. Juunis aitas sotsiaaldemokraatide toetusele kaasa esimehe vahetus ja sellega seotud kõrged ootused.

„Praeguseks on uudsuse efekt hajunud ning paljudel valijatel on ilmselt raske aru saada, mis asju Jevgeni Ossinovski õigupoolest ajab ning mida Sotsiaaldemokraatlik erakond tema juhtimisel taotleb,“ märkis Kivirähk.

Suve algusega võrreldes on oluliselt kahanenud ka Vabaerakonna toetus. Juunis veel 15 protsendilist toetust nautinud Vabaerakonda toetas augustis 11 protsenti, mis on nüüd sisuliselt võrdne IRL-iga.

Kivirähki hinnangul puudub Vabaerakonnal selgepiiriline maailmavaade ning pelgalt valitsuskoalitsiooni kritiseerimine on hakanud end ammendama.

„Teisalt võib osasid erakonna seniseid toetajaid eemale peletanud erakonna esimehe Andres Herkeli sõnavõttudes järjest sagedamini kõlavad konservatiivsed seisukohad,“ leidis Kivirähk.

Isamaa ja Res Publica Liidu ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna toetus on püsinud võrreldes kevadega stabiilne. IRL-i toetas augustis 10 ning EKRE-t 7 protsenti küsitlusele vastanutest.

Augustis ei osanud oma valimiseelistust avaldada 28 protsenti.

Allikas: ERR