Teiste erakondade toetajad ei taha Keskerakonda ega EKRE-t koalitsiooni

Eesti koalitsioonierakondade ja Vabaerakonna toetajad eelistavad enam võimuliite, kuhu ei kuuluks praegu opositsioonilised Keskerakond ega Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), selgub Turu-uuringute ASi värskest uuringust.

Uuringust ilmneb, et koalitsiooni kuuluvate Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL), samuti opositsioonilise Vabaerakonna toetajad on üksteise suhtes küllaltki positiivselt meelestatud. Ka koalitsioonieelistused on nelja erakonna toetajatel üsna sarnased.

Reformierakonna toetajatest eelistab kõige rohkem inimesi ehk 42 protsenti esimese valikuna praegust koalitsiooni SDE ja IRLiga, millele järgnevad mõningase vahega koalitsioonid, kuhu Reformierakonna kõrval kuuluksid SDE ja Vabaerakond ning Vabaerakond ja IRL.

Nii SDE kui IRLi toetajad näeksid aga mõlemad esimese eelistusena koalitsiooni Reformierakonna ja Vabaerakonnaga, ehkki väga napilt järgneb sellele praegune koalitsioon. Vabaerakonna pooldajate esimene valik oleks koalitsioon, kuhu kuuluks ka Reformierakond ja SDE, teine valik aga võimuliit Reformierakonna ja IRLiga.

Turu-uuringute ASi uuringujuht Karin Reivart ütles uuringutulemusi kommenteerides, et koalitsioonierakondade ja Vabaerakonna toetajate maailmavaade näib olevat küllaltki sarnane. «Tundub, et Vabaerakonna toetajad ei pea tõenäoliseks ilma Reformierakonnata moodustatavat koalitsiooni. Seega eelistavadki nad selliseid kooslusi, kus Reformierakond on kindlasti kaasatud,» märkis ta.

Uuringust selgub ka, et opositsioonilist Keskerakonda teiste erakondade toetajad võimaliku koalitsioonipartnerina eriti ei hinda.

Keskerakonna toetajate esimene eelistus oleks koalitsioon praeguste opositsioonierakondade ja SDEga, samas kui SDE pooldajatest üksnes seitsmele protsendile oleks see esimene valik.

Samuti näitab uuring, et Reformierakonna ja Keskerakonna toetajad näevad võimalikku ühist koalitsiooni üsna vastumeelselt: Reformierakonna toetajatest nimetab seda esimese eelistusena vaid kaheksa, Keskerakonna toetajatest aga 13 protsenti.

Reivart märkis, et ilmselt ei usu erakondade pooldajad ka sellise koalitsiooni võimalikkust. «Inimesed teevad oma järeldused suures osas meedias kajastatu põhjal ning Keskerakonna kongressi ajal jäi kõlama mõne Reformierakonna juhtfiguuri öeldu Keskerakonnaga koostöö välistamise suhtes,» lausus ta.

Kuigi EKRE toetajad näevad kõigi ülejäänud erakondi pea ühtviisi heade koalitsioonipartneritena, ei ole teiste parteide toetajail selle erakonna vastu sama sooje tundeid. Kõige vähem tahavad EKRE-t koalitsioonipartnerina näha Reformierakonna, kõige rohkem aga Keskerakonna toetajad.

Kolme eelistuse hulgas toetas enim ehk 34 protsenti uuringus osalenud inimestest praegust Reformierakonna, SDE ja IRLi koalitsiooni, 33 protsenti aga võimuliitu Reformierakonna, SDE ja Vabaerakonnaga. 28 protsendiga järgnes praeguste opositsioonierakondade ja SDE ning 25 protsendiga Reformierakonna, IRLi ja Vabaerakonna koalitsioon.

OÜ Melremi tellimusel küsitles Turu-uuringute AS 6.–10. jaanuarini 1030 vähemalt 18-aastast Eesti kodanikku.

Allikas: Postimees