Hiljutiste riigikogu valimiste tulemustega jäid kõige rohkem rahule valimiste võitja ehk Reformierakonna valijad. Kõige rahulolematum oli valimistulemuste suhtes Keskerakonna ning Konservatiivse Rahvaerakonna valija, selgus rahvusringhäälingu tellitud Turu-uuringute ASi vastvalminud uuringust.[:]
Valimistulemustega jäi rahule 71 protsenti valimas käinutest. Neid, kes jäid tulemustega täiesti või üldiselt rahule, oli kõige rohkem Reformierakonna valijate seas. Enam rahul olid ka Vabaerakonna ja sotsiaaldemokraatide valijad, vahendas “Aktuaalne kaamera”.
Turu-uuringute AS-i uuringujuht ja sotsioloog Juhan Kivirähk ütleb, et enam jäid tulemustega rahule nende parteide valijad, kes pääsesid valistuskoalitsiooni. Küsitluse toimumise ajal olid võimuliidu läbirääkimised alanud ja laua taga veel ka Vabaerakond. EKRE ja Keskerakond olid need, kus oli tulemustega rahule jäänuid vähe, kuigi EKRE pääses riigikogusse ja Keskerakond tegi valimistel teise tulemuse.
“Kui konkureeritakse esikoha peale, siis ei ole teine koht tulemus. Seda me teame Gerd Kanteri puhul, et kui ta kuldmedalit ei saanud, siis peeti hõbemedalit juba läbikukkumiseks. Eks ka niimoodi Keskerakonna puhul valijad, eriti arvestades valimiste-eelseid küsitlusi, lootsid, et erakond võidab need valimised,” selgitas Kivirähk.
EKRE valija rahulolematuse põhjusena nimetab Kivirähk natsiskandaali, mis käivitus EKRE ümber Jaak Madisoni blogipostituse pärast kohe pärast valimisi, misjärel välistas valitsust moodustav Reformierakond koostöö EKREga.
Lisaks uuriti, mil viisil ühe või teise partei valijad hääletasid. Kõige rohkem oli e-hääletajaid Reformierakonnal ja kahel riigikogu uustulnukal – EKREL ning Vabaerakonnal.
Keskerakonna toetajate seas oli kõige rohkem ehk 86 protsenti nii valimiste päeval kui ka eelhääletamise ajal jaoskondades hääletanuid. Sotsiaaldemokraatidel oli jaoskondades hääletanute osakaal samuti kõrge – 71 protsenti nende valijaist eelistas valimisteks jaoskonda. Kodudes hääletasid üksikud valijad.
“Kui siin on spekuleeritud, et e-hääled tulid ei tea kust, siis meie küsitlus näitab, et nad tulid siiski täiesti reaalsetelt valijatelt,” ütles Kivirähk.
Valijaprofiili uuring näitas Kivirähki sõnul, et kõige haritum valija on Vabaerakonnal – neil on peaaegu pool valijaskonnast kõrgharidusega, venekeelsed ja vanemad valijad pooldasid valdavalt Keskerakonda. Küsitlustulemused langesid kokku tegelike valimistulemustega.
Uuringu käigus küsitleti tuhandet inimest.