Isamaa toetus on viimaste aastate kõrgeimal tasemel

Kaja Kallast puudutanud skandaal seoses tema abikaasa äritegevusega Venemaal pole Reformierakonna toetust mõjutanud – septembris on populaarseim erakond jätkuvalt Reformierakond, mida toetab 23% valimiseelistust omavatest vähemalt 18-aastastest Eesti kodanikest. Populaarsuselt järgmine on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, mille toetus augustis pisut tõusis (augustis oli 24%), kuid on septembris taas vähenenud juunikuisele tasemele (20%). Keskerakonna toetus võrreldes augustiga märkimisväärselt muutunud pole: augustis toetas Keskerakonda 16% ja septembris 18% valimiseelistust omavatest kodanikest (septembrikuine küsitlus viidi läbi enne Keskerakonna kongressi, mil erakonna uueks juhiks valiti Mihhail Kõlvart).

Erakond Eesti 200 toetus on jätkuvalt langustrendis – augustis oli toetus 8% ja septembris 6%. Sotsiaaldemokraatliku erakonna toetus, mis augustis suurenes (augustis oli 13%), on septembris taas vähenenud juunikuisele tasemele (10%). Märkimisväärselt on septembris kasvanud Isamaa toetus – augustis toetas Isamaad 9% ja septembris 14% valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest. Isamaa liider Urmas Reinsalu on olnud Kaja Kallase ümber lahvatanud skandaali ajal üks häälekamaid tema tagasiastumise nõudjaid. Samuti on Reinsalu võtnud korduvalt sõna automaksu (st elanike silmis pigem ebapopulaarse meetme) vastu.

Ülejäänud erakondade toetus võrreldes augustiga muutunud pole – Parempoolseid toetab 4% ja muid erakondi 3% valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest.

Alates märtsikuistest Riigikogu valimistest on koalitsioonierakondade toetus (tervikuna) olnud langustrendis, opositsioonierakondade toetus aga kasvutrendis. Septembris toetab opositsioonierakondi 52% ja koalitsioonierakondi 40% valimiseelistust omavatest Eesti kodanikest (augustis vastavalt 49% ja 44%). Parlamendiväliste erakondade toetus oluliselt muutunud pole (augustis 6% ja septembris 7%).

Septembrikuine küsitlus toimus 31. augustil – 10. septembril 2023. Üle-eestiliselt küsitleti 891 vähemalt 18-aastast Eesti kodanikku. Ankeetidest 50% koguti telefoni- ja 50% veebiküsitlusega.