Liidripositsiooni hoidva Urmas Reinsalu toetus on langustrendis

Hoolimata Isamaa juhi Urmas Reinsalu liidripositsioonist on tema toetus peaministrikandidaadina hakanud kahanema ja seda ka oma partei toetajaskonna hulgas. Jätkuvalt aga on Urmas Reinsalu eelistatuim peaministrikandidaat, keda toetaks peaministrina 22% valimisealistest kodanikest (viimati 24%). Tema toetus oli kõige kõrgem novembris 2023, mis nüüdseks on veidi langenud. Reinsalu populaarsus oma erakonna valijate hulgas on kuu ajaga langenud 80%-lt 68%-ni. Juunikuine küsitlus toimus Europarlamendi valimiste ajal, mil selle tulemused polnud enamusele vastajatest veel teada.

Teiste peaministrikandidaatide eelistuses suuri muudatusi näha ei ole. Peaminister Kaja Kallase toetusnäitaja on 17%, Keskerakonna juhil Mihhail Kõlvartil 12%, Sotsiaaldemokraatide juhil Lauri Läänemetsal 6%, EKRE juhil Martin Helmel 12% ja Eesti 200 juhil Margus Tsahknal 5%.

Eestlaste seas on Reinsalu ja Kallase toetus hetkel sisuliselt võrdsel tasemel (25% ja 20%). Mitte-eestlaste arvates ei ole peaministripositsioonile paremat kandidaati kui Mihhail Kõlvart. Tema toetus mitte-eestlaste hulgas on tervelt 49% ning ta on eelistatuim kandidaat peaministrikohale nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Eestlastest toetab Kõlvartit vaid 4% vastajatest.

Küsitlus viidi läbi 1-11. juunini 2024. Kokku küsitleti 889 Eesti kodanikku vanuses 18 ja üle selle. Lähemalt võib küsitlustulemustega tutvuda Delfi kodulehel.