Tallinlaste rahulolu elukeskkonnaga langes viimase 10 aasta madalaimale tasemele

Tallinna Strateegiakeskuse tellimusel 2024. aasta sügisel läbiviidud uuringust selgus, et Tallinna elanike rahulolu oma elukeskkonnaga on langenud viimase kümne aasta madalaimale tasemele – 87%-ni. Varasematel aastatel on see olnud üle 90%. Märgatavalt on vähenenud nende osakaal, kes on elukeskkonnaga väga rahul (23% vähem kui 2023. aastal).

Linnaosade võrdluses oli rahulolu oma linnaosa elukeskkonnaga kõrgeim Nõmmel ja Pirital (98–99%) ning madalaim Kesklinnas ja Haaberstis (83–84%). 2023. aastaga võrreldes on ainsana oluliselt paranenud hinnang jalgrataste parkimisvõimalustele kesklinnas. Oluliselt langenud aga hinnangud liikluskultuurile, autode parkimise võimalustele kesklinnas, Pargi&Reisi teenusele ning tasulise parkimise info kättesaadavusele, ühistranspordi seisukorrale ja jäätmekorraldusele.

Tallinlaste hinnangud 12-le uuritud valdkonnale näitavad, et kõige enam ollakse rahul kesklinna linnaväljakute seisukorra, linnaruumi puhtuse, ühistranspordi seisukorra ja rannaaladega (84–91%). Kõige vähem ollakse rahul liikluskultuuriga ja autode parkimise võimalustega kesklinnas ja vanalinnas (vaid 36% rahul).

Üldine rahulolu oma linnaosa keskkonna ja linnaruumiga on kõrge, eriti tänavavalgustuse ning haljasalade ja parkidega (88–89%). Madalaim rahulolu oli müra tasemega (61%) ja prügikastide piisavusega tänavatel (58%).

Rahulolu teede ja liikumisvõimalustega jääb valdavalt vahemikku 56–77%. Kõige kriitilisem on hinnang teede hooldusele talvel (rahul vaid 38–39% vastanutest). Samuti langesid hinnangud liikumise ohutusele kõigi liiklejate seisukohast. Sellegipoolest peab 78% vastajaid Tallinnat jalakäijasõbralikuks.

Tallinlastest 40% toetab ja 54% ei toeta piirkiiruse vähendamist Tallinna kesklinnas. Märgatavalt on tõusnud elektritõukerataste renditeenuse kasutamine (2024: 17%, 2023: 2%), samuti suureneb pikemas perspektiivis auto lühirendi kasutamine.

Probleemina tõid tallinlased välja ühistranspordi ümberistumiste vajaduse (38% sõitjatest), sealjuures 26% peab tegema tavaliselt ühe ümberistumise, 10% kaks ümberistumist ning 2% kolm või enam ümberistumist. Suurimad probleemid ühistranspordiga on jätkuvalt ebasobiv liinivõrk ja ebameeldivad kaasreisijad (mõlemat nimetas 29%).

Turu-uuringute AS viis küsitluse läbi ajavahemikul 30. august – 04. oktoober 2024, milles osales 1504 vastajat. Uuringus osalesid 18-aastased ja vanemad Tallinna elanikud ning küsitlus viidi läbi telefoniküsitlusena. Uuringutulemuste kohta ilmus artikkel ERR kodulehel, kust saab lugeda ka Tallinna abilinnapeade Pärtel-Peeter Pere ja Kristjan Järvani kommentaare. Uuringu raportit saab lugeda Tallinna kodulehelt.

Lisainfo:
Liis Grünberg
liis@turu-uuringute.ee
+372 585 29 707