Uudised

Urmas Reinsalu jätkab Eesti populaarseima peamistrikandidaadina

Urmas Reinsalu on jätkuvalt Eesti eelistatuim peaministrikandidaat, teda toetaks peaministrina 27% valimisealistest kodanikest. Võrreldes oktoobri algusega (30%) on tema toetus veidi langenud, kuid langus jääb napilt uuringu veapiiridesse. Kristen Michal ja Mihhail Kõlvart jagavas sisuliselt teist kohta – Michali toetus on tõusnud 14%-ni (oktoobri alguses oli see 12%)

Keskerakonna ja Eesti 200 toetus on taastumas, kuid ERK-i toetus vähenemas

Oktoobri lõpus toimunud erakondade toetuse küsitluse andmetel on kõrgeima toetusega erakond jätkuvalt Isamaa, mida toetab 25% valimiseelistust omavatest täisealistest Eesti kodanikest. Järgnevad Reformierakond (mida toetab 18%) ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond (16%). Võrreldes kuu algusega pole Isamaa, Reformierakonna ja SDE toetus oktoobri lõpus oluliselt muutunud.

Urmas Reinsalu uus toetusrekord peaministrikandidaadina

Isamaa esimees Urmas Reinsalu on eelistatuima peaministrikandidaat, keda toetab seekord 30% valimisealistest kodanikest. See on märkimisväärne tõus võrreldes eelneva kuu 25%-ga ning näitab tema toetuse järjepidevat kasvu. Teisel kohal on võrdselt Kristen Michal Reformierakonnast ja Mihhail Kõlvart Keskerakonnast, mõlemad 12%-lise toetusega. Samas on Michali toetus veidi langenud, olles kuu aega tagasi 14%.

Usaldus riigikogu ja valitsuse vastu on oluliselt langenud

Võrreldes suvega langes septembris elanike usaldus valitsuse ja riigikogu vastu, selgus riigikantselei tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest. Usaldus riigikogu vastu vähenes 40 protsendilt 27 protsendile ning usaldus valitsuse vastu 39 protsendilt 32 protsendile. Ka usaldus presidendi institutsiooni vastu vähenes, kuid vähem kui riigikogul ja valitsusel (69 protsendilt 65 protsendile).

Toetust on juurde võitnud Isamaa, kuid kaotanud Eesti 200 ja Keskerakond

Oktoobrikuise erakondade toetuse küsitluse andmetel on võrreldes septembriga toetust kasvatanud Isamaa (septembris toetas Isamaad 23% ja oktoobris 27% valimiseelistust omavatest täisealistest Eesti kodanikest). Alates 2023. aasta novembrist (ehk tänaseks juba ligi aasta) on Isamaa püsinud erakondade reitingutabelis esikohal (varem oli liidripositsioonil Reformierakond). Kui septembris Eesti 200 toetus (peale juhivahetust) suurenes, siis oktoobris on toetus

Keerulised olud ei takista Eesti väikeseid ja keskmisi ettevõtteid tulevikku investeerimast

Augustis väikeste ja keskmiste ettevõtete hulgas läbiviidud küsitlusest selgub, et ettevõtted hindavad majanduskliimat ebasoodsaks, andes sellele viiepallisel skaalal keskmiseks hindeks 2,49. Peamisteks probleemideks on tegevuskulud (57%) ning raskused kvalifitseeritud tööjõu leidmisel ja nende hoidmisel (55%).

Reinsalu on eelistatuim peaministrikandidaat juba 11 kuud järjest

Urmas Reinsalu on jätkuvalt eelistatuim peaministrikandidaat, teda toetaks peaministrina seekord 25% valimisealistest kodanikest (viimati 27%). Kristen Michal kogus seekord 14% toetushääli ja on teisel kohal, kolmandaks reastus taas Mihhail Kõlvart, kelle toetus on jätkuvalt 13% (viimati samuti 13%). Martin Helme toetus pole samuti muutunud

Juhivahetus on Eesti 200 toetust kasvatanud

Septembrikuise erakondade toetuse küsitluse andmetel on võrreldes augustiga ainsa erakonnana toetust kasvatanud Eesti 200, mille uueks juhiks sai augusti lõpus Kristina Kallas. Kui veel augusti alguses oli Eesti 200 toetus viimaste aastate madalaimal tasemel (3%), siis septembris on nende toetus suurenenud 6 protsendile. Ülejäänud erakondade toetusnäitajad võrreldes augustiga oluliselt muutunud pole. Kõrgeima toetusega erakond on

77% sõidukijuhtidest ületab kiirust

Transpordiameti tellimusel läbiviidud uuringust selgus, et 77% sõidukijuhtidest ületab lubatud sõidukiirust, mis on viimase kolme aasta kõrgeim näitaja. Vaid 22% sõidukijuhtidest sõidavad kõikidel teedel lubatud kiirusepiirangu järgi. Linnadevahelistel põhiteedel ületab sõidukiirust 73% juhtidest, s.h 29% neist ületab kiirust enam kui 5 km/h. Kohalikel maanteedel ületab kiirust 63% ja linnades ning asulates 46% juhtidest.

Info Euroopa sotsiaaluuringu kohta

Turu-uuringute AS viib 2024. aasta sügisel läbi Euroopa sotsiaaluuringu (ESS) Eesti küsitlustöid. Uuringu läbiviimist Eestis koordineerib Tartu Ülikool. Uuringu küsitlustööd toimuvad septembrist detsembrini. ESS on Euroopa üks olulisemaid sotsiaalteaduslikke uuringuid, millega kogutakse rohkem kui 20 riigis esinduslikke andmeid inimeste hoiakute, uskumuste ja käitumismustrite kohta. Uuring käsitleb paljusid erinevaid teemasid, sh meediatarbimine, poliitika, immigratsioon, tervis, heaolu